Teatarska umjetnost igra važnu ulogu u razvoju djetetove ličnosti. Kroz razne glumačke vježbe djeca ne samo da otkrivaju svoj glumački talenat, već razvijaju i jačaju kreativnost i samopouzdanje, emocionalnu i socijalnu inteligenciju, koncentraciju kao i sposobnost suočavanja sa tremom.
Naša radionica glume/teatra usmjerena je na lični, socijalni i umjetnički razvoj pojedinaca i grupa, kroz dramsku/scensku umjetnost. Akcenat je na razvoju kreativnosti i poticanju individualnosti.
Kroz glumu i ovu radionicu radimo na razvoju vještina kao što su:
otvorenost, prisutnost, komunikativnost, samosvijest, samopouzdanje, koncentracija, mašta, oslobađanje, empatija i kreativnost.
Kroz sistematičan praktični program polaznici se upoznaju s elementima glume i glumačkim zanatom. Od rada na sebi, upoznavanja svog tijela, glasa i emocionalnog aparata koji su instrumenti i alati za rad, do osnovnih dramskih elemenata.
Neke od lekcija programa su:
čula/čulna opažanja i senzacije, koncentracija, pažnja/fokus, prostor, uobrazilja, improvizacija, mašta, igra,…uz upoznavanje sa osnovim dramskim elementima kao što su scena, partner, situacija, okolnosti, radnja, odnos, sukob, zadatak, lik- uloga, žanr…
Benefiti ove radionice su:
oslobađanje treme od javnog nastupa
stvaranje zdravih odnosa prilikom rada u grupi postavljanje mamaca za razvijanje i jačanje mašte upoznavanje scenske umjetnosti na jedan novi način spoznavanje i nadogradnja vlastitih mogućnosti (talenta).
Razvijanje kreativnosti: Kroz naš koncept djeci se omogućava prostor gdje kreiraju svoje priče i likove, koje zatim imaju priliku da intereptiraju na sceni, te tako izražavaju svoje ideje i svoju jedinstvenost.
Razvijanje samopouzdanja: Izražavajući svoju jedinstvenost kroz stvaranje vlastitih kreacija, djeca predstavljaju svoja umijeća, svoje sposobnosti, ideje, te spoznaju vrijednosti svega toga, što pozitivno utiče na njihovo samopuzdanje, a umanjuje tremu.
Razvijanje emocionalne inteligencije: Teatarska umjetnost kroz adekvatne glumačke vježbe djeci omogućava rad na sebi, svojim emocijama, osvještavanje samoga sebe, svog unutarnjeg svijeta i vanjskog ponašanja, te se tako grade u načinu doživljavanja i reagovanja.
Razvijanje socijalne inteligencije: Rad na sceni podrazumijeva i komunikaciju sa okolinom, kao i rad u odnosu na partnera na sceni. To direktno utiče kod djece na unaprijeđenje sposobnosti interakcije sa drugima, jačanje međusobnog poštovanja i snalaženje djece u društvu općenito.
Jačanje koncentracija: Izvodeći svoje zadatke na sceni vremeski ograničeno, djeca u okviru datog vremena svoju pažnju usmjeravaju ka jednom cilju. Na taj način, te uz pomoć vježbi koncentracije, djeca jačaju svoju fokusiranost i istrajnost.
…i sve to kroz igru!
Program:
Čaosovi glume;
Časovi muzičkog teatra;
Časovi plesa i pokreta
Radionice vode:
ANA-MARIJA TOMIĆ diplomirala je na Muzičkoj akademiji na odsjeku za muzičku teoriju i pedagogiju, trenutno je studentica četvrte godine na Akademiji scenskih umjetnosti na odsjeku za glumu.
FATIMA KAZAZIĆ OBAD diplomirala glumu na Akademiji Scenskih Umjetnosti u Sarajevu (ASUS). Članica ansambla Narodnog Pozorišta u Mostaru. Stručna saradnica na predmetu Pokret na ASUS.
NEDIM DŽINOVIĆ diplomirao glumu na Akademiji scenskih umjetnosti u Sarajevu. Član ansambla Kamernog teatra 55. u pozorištu igrao u predstavama Kamernog teatra 55, Otvorene Scene Obala, Pozorišta mladih, SARTR-a i Altteatra. igrao u nekoliko radio drama BHRT dramskog i dokumentarnog programa, kratkim filmovima i TV seriji ˝Tender˝. Predavač na radionicama glume u Centru za kulturu i mlade Općine Centar i Altteatru.
VAŽNE INFORMACIJE:
Termin: od 8.7. do 8.8. 2024
Mjesto: HU-Holističko udruženje
Adresa: Radićeva 2, 71000 Sarajevo
Vrijeme: ponedjeljak i srijeda od 18h do 19:30
Dobna kategorija: od 8 do 11 godina
Cijena: 150 KM
Pridružite nam se! Broj mjesta je ograničen.